ZELJE

Zelje – vrtni zaklad

Kaj je zelje?

Zelje (Brassica oleracea ali različice) je rastlina, ki spada v družino križnic. Ima gosto zgoščeno glavo, sestavljeno iz zelenih ali včasih vijoličnih listov, ki so navadno ukrivljeni in nabrani okoli osrednje stebla. Je trdo in čvrsto, z gosto teksturo, ki omogoča dolgotrajno shranjevanje.

Vrste zelja

Najbolj znana je bela sorta, ki ima gosto, svetlo zeleno glavo in blag okus. To je zelo priljubljeno za pripravo kislega zelja, pa tudi v juhah in enolončnicah. Rdeče zelje, ki ima temnejšo, vijolično barvo, je nekoliko bolj trpko v okusu. Pogosto se uporablja v solatah in kuhanih jedeh. Brstično je manjša različica zelja, ima bolj intenziven okus in je odlična izbira za praženje ali pečenje. Pak choi, znan tudi kot bok choy, je vrsta iz vzhodne Azije, ki ima široke, temno zelene liste in bele peclje. Okus je rahlo sladek in svež, pogosto se uporablja v azijskih jedeh, kot so juhe in stir-fry. Savojec je zelje z nagubanimi listi, nežnejše in aromatičnejše od belega zelja, ter zelo priljubljeno v juhah in enolončnicah. Kale, oziroma kavčasto zelje, je prepoznaven po trših, kodrastih listih temno zelene barve

Okusna in hranilna zvezda v kulinariki

Zelje je priljubljena zelenjava, ki se uporablja v številnih jedeh. Pogosto ga najdemo v solatah, juhah, enolončnicah in kislem zelju. Sveže zelje ima blag, rahlo sladek okus, ki se poda k mesnim jedem, medtem ko kislo zelje obogati enolončnice, pite in priloge. Je osnovna sestavina v tradicionalnih jedeh, kot so “jota” in “sauerkraut“. Uživamo ga lahko tako surovega kot kuhanega ali fermentiranega, saj vsak način priprave doda obroku svežino in polnost okusa. Poleg tega, da je odličen dodatek k juham in enolončnicam, se uporablja tudi v hladnih jedeh, kot so solate. Različne vrste zelja, kot je rdeče zelje ali pak choi, imajo nekoliko drugačen okus in teksturo, kar omogoča različne kombinacije.

Vir zdravja in vitalnosti

Zelje je bogato s hranili in ponuja številne zdravilne lastnosti. Vsebuje vitamine C, K in B, pa tudi minerale, kot so kalij, magnezij in kalcij. Zaradi visoke vsebnosti vlaknin podpira prebavo in uravnava črevesje. Ima tudi močan antioksidativni učinek, saj pomaga pri boji proti prostim radikalom in zmanjšuje vnetja. Redno uživanje lahko pomaga pri izboljšanju imunskega sistema, zdravju srca in preprečevanju kroničnih bolezni, kot so rak in bolezni ožilja.

Zeljna solata – Coleslaw

Priporočamo tudi:

Napiši komentar